Малдиви

МАЛДИВИ 

                   
MAJ 2021 на 7 и 14 ноќевања
 


Добредојдовте на Малдивите, каде песокот е бел како насмевките на локалното население, каде рибите пливаат среќно во топлите води на Индискиот океан, каде што времето е сон, а длабоките сончеви зраци чекаат да ви ги зафатат рацете. Малдивите се една од најпопуларните дестинации за одмор во светот и со совршени слики во тропско опкружување, возвишени плажи, зачудувачко време во текот на целата година, ексклузивни островски одморалишта и привлечни, топли води што се дом на богатство на жив морски живот. 

 Малдивите е нација на 1192 острови во Индискиот океан, кои се протегаат преку екваторот по должина од 871 километар,  површина од приближно 90.000 км2 и  само 298 км2 од тоа е копно. Островите се групирани во двоен ланец од 26 атоли. Главниот град Мале е меѓу најмалите престолнини на светот, до кој се стигнува со 10 минути возење со брод од аеродромот. 

Убавината на Малдивите не е само над водата. На Малдивите живеат околу пет проценти од гребените на планетата, кои доаѓаат со експлозија на боја, придонесена од меки и тврди корали што ги формираат. На гребените живеат илјада видови риби. Привлечени од богатите хранливи материи што се влеваат со струите, големите пелагични риби, како што се зраците од манта и кит-ајкулите, ги прават Малдивите свој дом.
 
ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА МАЛДИВИ 

ВРЕМЕ      UTC + 5 

МЕЃУНАРОДЕН ТЕЛЕФОНСКИ КОД  +960 

ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА   240 волти 

ВАЛУТА 
Малдивиската руфија (MVR) е локална валута. Сите главни кредитни картички се прифатени во земјата. 

ВИЗА 
Сите националности добиваат 30-дневна виза по пристигнувањето, под услов да имате важечки пасош ( минимум 6 месеци од датумот на пристигнување ), хотелска резервација , повратен авионски билет резервација во туристички објект и доволно средства за покривање на престојот во земјата. Секој патник мора електронски да пополни Traveller Health Declaration (THD) 24 часа пред денот на пристигнување на следниот линк: http://imuga.immigration.gov.mv  

ПАТУВАЊЕ И ТРАНСФЕР 
Ако патувате за Мале, можете да земете такси од аеродромот. Доколку патувате во одморалиште, вашиот трансфер најверојатно ќе биде претходно договорен во моментот на резервација на сместувањето. Трансферите до одморалиштата околу аеродромот се  со хидроглисер, а трансферите до одморалиштата и островите подалеку се одвиваат со хидроавион. 

АЛКОХОЛ 
Увозот на алкохол од страна на поединци не е дозволен. Сепак, алкохолот е достапен во сите одморалишта. 

КЛИМА 
Цела година владее топла тропска клима. Просечната температура е од 26,4 ниската до 31,5 степени Целзиусови. Југозападниот монсун од мај до октомври носи ветрови и дожд, а североисточниот монсун од ноември до април е генерално сончев. Препорачливо време за патување од Ноември  до Април. 

ОБЛЕКА 
Памучната облека одлично одговара на жешката тропска клима на Малдивите. Обична лесна памучна или ленена тропска облека, маици, облека за на плажа, лесни здолништа, панталони и шорцеви, капи, очила за сонце, лосион за сончање со висок фактор, средства против инсекти итн.Од туристите се очекува да ја почитуваат локалната култура и да се облекуваат скромно при посета или престој на населени острови. Сандалите се идеални, бидејќи можеби често сакате да ги лизнете и да одите боси. 

МЕДИЦИНСКИ УСЛУГИ 
Главната јавна болница Меморијална болница Индира Ганди (ИГМХ) и приватните болници АДК и Триетоп се наоѓаат во Мале '. Секој Атол има најмалку една болница и повеќето одморалишта имаат свои клиники и домашни лекари. 
 
НАПОМЕНА : 
За патување на Малдиви потребен е COVID-19 негативен резултат на PCR тест, приложен при пополнување на формуларот за здравствена декларација за патници (примерок земен 96 часа пред поаѓање за Малдиви, сметајќи од првото пристаниште на патот до Малдивите) Оваа информација е подложна на промени и потребно е да се провери пред секое планирано патување. За  Сертификат за вакцинација на жолта треска потребно е истотака да се провери дополнително. 


ИНДИВИДУАЛНА ПРОГРАМА НА МАЛДИВИ

                   
Специјална понуда за MAJ 2021 на 7 и 14 ноќевања   
 ГРАТИС сместување, трансфер и оброци за 2 деца до 12 години ( заедно со 2 возрасни )  

 

  
TK1006 L 03MAY 1 SKPIST HK1          2050 2325
TK 730 L 04MAY 2 ISTMLE HK1          0145 1155                        
TK 731 Q 11MAY 2 MLEIST HK1         2240 0455+1  
TK1003 Q 12MAY 3 ISTSKP HK1         0735 0805   


TK1006 L 03MAY 1 SKPIST HK1          2050 2325    
TK 730 L 04MAY 2 ISTMLE HK1          0145 1155    
TK 731 M 18MAY 2 MLEIST HK1         2240 0455+1  
TK1003 M 19MAY 3 ISTSKP HK1         0735 0805    
 


PARADISE ISLAND RESORT 4* 

https://paradiseisland.resortmaldives.net/ 
 
Paradise Island Resort & Spa нуди приватни вили и бунгалови на идиличен остров Kaafu Atoll  во Индискиот Океан. Одмаралиштето располага со надворешен базен, 6 ресторани и спа центар. Собите имаат клима уред, приватна тераса со мирен поглед на океанот,сателитска ТВ, сеф и фрижидер, сет за  чај / кафе. 
Ресортот е на 20-минутно возење со глисер од меѓународниот аеродром во Мале. 
Одмаралиштето располага со фитнес центар и тениски игралишта и можност да изнајмите  опрема за нуркање. На располагање на гостите им се повеќе ресторани каде може да се вкусат специјалитети од италијанска, јапонска, морска , диететска храна како и неколку барови кои нудат храна и пијалоци 24 часа. 
Check in: 13:00 
Check out: 12:00 
 
Ресорт Paradise Island 4*  https://paradiseisland.resortmaldives.net
Соба Superior Beach Bungalow 3ADL / 2 ADl + 2 CHD ( 12 )  
1 екстра кревет
Пристигнување Заминување Опис на услуги вклучени во цената Вкупно (ЕУР)
за 7 ноќевања
Вкупно (ЕУР)
за 14 ноќевања
04-Maј-21


11-Maј-21


SKP-MLE- SKP
Superior Beach Bungalow
вклучен 15% попуст до 15 Април 2021
7 HB= 7 FB Upgrade
Трансфер со хидроглисер
1650 еур 2290 еур

Цената вклучува: 
✔ повратен авионски билет на релација Скопје- Мале-Скопје со вклучен багаж од , аеродромски такси  
✔ 7 ноќевања во хотел по избор на база 7 полни пансиони  
✔ трансфер од аеродром до хотел со хидро глисер  
 
Цената не вклучува:  
✔Негативен ПЦР тест (не постар од 96 часа),  
✔Патничко осигурување (со вклучен Covit 19) и индивидуални трошоци 
 
Цената е променлива и зависи од цената на авионскиот билет. Сите хотелски капацитети се на барање SUN ISLAND RESORT & SPA 4 * 

https://www.villahotels.com/sun-island/ 
Бегство во егзотичен свет на можност што го одзема здивот, каде авантурата и релаксацијата се подеднакво на дофат. Во Sun Island Resort & Spa - цветен скапоцен камен меѓу семејните хотели на Малдиви - секој момент може слободно да се обликува во вашата лична верзија на рајот. Крстарење по зачудувачките лагуни од сафир со џет-ски, кану, сурфање на ветер или катамаран. Истражете ја спектакуларната локална сценографија и уникатната малдивска култура со екскурзии до соседните острови. Или, едноставно, оставете ветрето од океанот да ве погали да спиете додека нежно се нишате во вашата лулашка. Од заживувачки активности до скапоцен спокој, нашето забавно островско одморалиште на Малдиви ќе го плени срцето со извонредни искуства и незаборавни спомени. Луксузното одморалиште и спа центар „SUN ISLAND RESORT & SPA“ располага со 6 ресторани (ZERO , Maaniya, Southern Star , Ali Pontile,  Голф бар, Мекуну бар, лоби-барот ) кои нудат пијалоци до изгрејсонцето, отворен базен и бесплатна WiFi. Секоја пространа вила е опремена со балкон и ТВ со кабелски канали, со гарнитура за  седење и ДВД плеер. Приватната бања , туш када и када. 
Арааму Спа центарот нуди ајурведски, третмани за тело и лице. Голем број продавници и бутици во срцето на ресортот ги задоволуваат интересите на најизбирливите. Sun Island Resort & Spa е оддалечен до локален лет 17 минути  од меѓународниот аеродром во Мале.  
Check in: 13:00 
Check out: 12:00 


Ресорт Sun Island Resort & Spa 4*   https://www.villahotels.com/sun-island/
Соба Superior Beach Bungalow 3ADL / 2 ADl + 2 CHD ( 12 )  
1 екстра кревет
Пристигнување Заминување Опис на услуги вклучени во цената Вкупно (ЕУР)
за 7 ноќевања
Вкупно (ЕУР)
за 14 ноќевања
04-Maј-21
04-Maј-21
11-Maј-21
18-Maј-21
SKP-MLE- SKP
Superior Beach Bungalow
вклучен 15% попуст до 15 Април 2021
7 HB= 7 FB Upgrade
Трансфер со хидроавион и хидроглисер
1588 еур 2093 еур


Цената вклучува:  
✔ повратен авионски билет на релација Скопје- Мале-Скопје со вклучен багаж од 40 кг. , аеродромски такси  
✔ 7 ноќевања во хотел по избор на база 7 полни пансиони  
✔ Трансфер од аеродром до хотел (хидроавион и хидроглисер) за две возрасни лица 
 
Цената не вклучува:  
✔Негативен ПЦР тест (не постар од 96 часа),  
✔Патничко осигурување (со вклучен Covit 19) и индивидуални трошоци 
 
Цената е променлива и зависи од цената на авионскиот билет. Сите хотелски капацитети се на барање 

НАПОМЕНА: За патување на Малдиви потребен е COVID-19 негативен резултат на PCR тест, приложен при пополнување на формуларот за здравствена декларација за патници (примерок земен 96 часа пред поаѓање за Малдиви, сметајќи од првиот аеродром на пат до Малдиви) Оваа информација е подложна на промени и потребно е да се провери пред секое планирано патување.  
 
✔ Цената е валидна до пополнување на промотивни цени на бројот на соби во хотел по избор и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цената на хотелот и на авионската карта) 
 
За резервации за други датуми на престој и различен број ноќевања ве молиме да се обратите во агенција. 
 
✔ Цените се изразени во ЕВРА за уплата во денари (курс 1ЕУР=62МКД)  
✔ За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и  Т.А.Атлас Корпорејшн  
 

Малдиви

MAJ 2021 на 7 и 14 ноќевања
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+